Darmowa dostawa od 399,00 zł

Ranking laserów krzyżowych - na co zwrócić uwagę?

2015-11-01

Masz czasami taki błahy problem pod tytułem, jaki laser krzyżowy wybrać? No to nie wiesz co to problem. Bo fachowcy pracujących w latach 90-tych, laser mogli oglądać jedynie w Powrocie Jedi. Teraz większym problemem od tego, żeby zobaczyć go na budowie, jest to, który jest dobry. I który wybrać.

Laser krzyżowy - po co to komu?

Żeby docenić wyposażenie współczesnej budowy, czasami warto cofnąć się w czasie. I to nawet niedaleko. Wystarczy, powiedzmy tak ze dwie, trzy dekady. W branży wykończeniowej popularne były różne patenty. Zgodnie z powiedzeniem, że potrzeba jest matką wynalazków, tacy, np. glazurnicy opracowali metodę równego układania płytek. Na zapałkę. I nie chodzi tutaj o branżową nazwę dla specjalnego układu, ale o to, jak można było osiągnąć równe szerokości fugi. Sam poziom i pion płytek wyznaczyć było względnie łatwo. Poziomica jest znana branży od wielu dziesiątek lat. Ale żeby wyznaczyć ten poziom szybko, dokładnie i jednocześnie na kilku płaszczyznach, to trzeba było czegoś więcej. W ten sposób zaczęła się era lasera. Lasery przeszły typową ścieżkę ewolucji znaną w branży narzędziowej. Czyli od drogich gadżetów dostępnych tylko fachowcom, poprzez mnogość marek i modeli za rozsądne pieniądze, po ustabilizowanie ceny na poziomie dostępnym dla Kowalskiego. Dobry laser krzyżowy do zastosowań domowych można kupić już za niespełna 200 złotych. Są to markowe produkty takie, jak Cubix Stanleya, albo Quigo Boscha.

Profesjonalny laser krzyżowy - czyli górny poziom

Świat nie jest sprawiedliwy, więc fachowiec realizujący bardziej skomplikowane, albo wymagające większej precyzji zlecenia, będzie musiał szukać lasera z wyższej półki. Przy użytku domowym, czyli wierceniu paru otworów pod obrazki w roku, nie wymagamy dokładności z laboratorium. Laser krzyżowy można mieć za cenę obiadu dla dużej rodziny. I to wystarczy, by sprawnie wykonać domową fuchę. Ale jeśli wkraczamy do świata rzemiosła, należy głębiej sięgnąć do portfela. Profesjonalne lasery krzyżowe to koszty rzędu kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Model DeWalta DW0811 to dla przykładu około 900 złotych. Jeśli szukamy czegoś więcej i interesuje nas profesjonalny laser krzyżowy 360, to w ofercie marki Nivel znajdziemy model CL2D-G. Koszt: około 1400 złotych. Jest to multilaser wyposażony w dwie głowice, z możliwością blokowania kompensatora. Wtedy laser można nawet lekko pochylić.

Zielony, czy czerwony - jaki laser będzie lepszy?

Oprócz marki, modelu, czy wyposażenia, ważny jest jeden konkretny parametr lasera: barwa światła. Na rynku największym powodzeniem cieszą się lasery z czerwoną lub zieloną wiązką. Skąd takie rozgraniczenie? Wynika ono z fizjologii, a konkretnie właściwości ludzkiego oka. Otóż ludzkie oko lepiej "widzi" kolor zielony. Jest ono 4x bardziej czułe właśnie na zieleń. W praktyce czerwona wiązka jest widoczna z zaledwie kilku metrów od stanowiska pomiarowego. Przy założeniu, że pracujemy wewnątrz pomieszczeń, gdzie nie wpada zbyt wiele światła słonecznego. Dla porównania wiązka zielona jest widoczna z odległości kilkudziesięciu metrów. Także w pełnym słońcu. Każdy z przyrządów ma swoje ograniczenia. Lasery z zieloną wiązką optymalnie pracują w temperaturach powyżej zera. Jest to związane z przewodnictwem diody laserowej.

Dodatki, czyli co możemy sobie dokupić

Lasery krzyżowe, podobnie jak inne elektronarzędzia, mogą być wyposażone przez producenta w dodatki. Zazwyczaj są to wyłącznie przydatne gadżety, takie jak. np. statyw, tyczka rozporowa, czy uchwyt ścienny. Niektórzy producenci (np. DeWalt), oferują urządzenia akumulatorowe, zasilane takim samym rodzajem akumulatora, jak wkrętarka czy wyrzynarka. Jest to genialne rozwiązanie. Jeden pakiet zasili zarówno laser, jak i akumulatorówkę. Jeśli wybierzemy laser z czerwoną wiązką, a zależy nam na większym zasięgu, warto dokupić dodatkowy detektor. Albo wybrać model, który ma go w zestawie.

Jaki laser krzyżowy wybrać?

Kryteria doboru lasera są proste. Po pierwsze jego przeznaczenie. Jeśli twoim głównym zajęciem są prace wykończeniowe, w zamkniętych pomieszczeniach, to dobrym wyborem będzie nieskomplikowany laser z czerwoną wiązką. Dołączony do zestawu statyw poszerzy jego możliwości. Podobnie jak uchwyt ścienny - pomocny, np. przy suchej zabudowie. Jeśli przewidywany zakres prac to prace na otwartym terenie, wymagającym większego zasięgu - optymalny będzie laser z zieloną wiązką. Pośrednim rozwiązaniem, czyli zapewniającym stosunkowo dobry zasięg także w temperaturach poniżej 0, będzie czerwony laser z detektorem.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2015
pixel